Kažun

Kažun – to dom z kamienia, budowany przy użyciu techniki suchej ściany – kamień ułożony bez zaprawy, w kształcie walca, ze stożkowym dachem, o niskich otwartych drzwiach. Technika ta była również stosowana do budowy suchych kamiennych murów, które oddzielają pola. Gdy rolnicy zaczęli uprawiać ziemię to napotkane kamienie, starannie z geometryczną precyzją zaczęli układać w suhozid – kamienne murki i w mniejsze lub bardziej duże kažuny. Które od wieków są elementem strukturalnym charakterystycznym nie tylko dla Istrii  i wzdłuż chorwackiego wybrzeża, ale także w innych krajach. Te małe nadzwyczajne i unikalne kamienne schroniska sięgają Cesarstwa Rzymskiego i zawsze były integralną częścią życia naszych przodków. Powstania Kažuna nie można przypisać do żadnej konkretnej grupy etnicznej, ponieważ struktury są starsze niż jakikolwiek znany okres kolonizacji półwyspu Istria. W czasach prehistorycznych służyły do mieszkania i chowania narzędzi rolniczych. Wybudowane na polach, winnicach i gajach oliwnych, które je otaczają, są rodzajem pewnej altany, służącej za schronienie w przypadku nagłego deszczu – podczas burzy, upalnego słońca w czasie przerwy w południe i do spania w nocy, gdy prace trwały do późna, jak również przed złodziejami w czasie żniw. Były one nie tylko funkcjonalne dla człowieka, ale również wykorzystywane jako schronienie dla zwierząt, zwłaszcza owiec. Dziś ten budynek ze względu na mechanizację stopniowo traci swoją funkcję, ale to nie znaczy, że utracił  swoją wyjątkowość i nadal wzbudza ogromne zainteresowanie, a fakt że wiele z nich wciąż stoi to dowód, że były one bardzo dobrze zbudowane.
Vodnjan ma najwięcej wybudowanych kažunów w całym basenie Morza Śródziemnego, jest ich około dwóch tysięcy. Z tego powodu od kilkunastu lat miasto organizuje tradycyjną akcję „Mój Kažuniu – La mia casita”, są to warsztaty na których zaprezentowane są techniki budownictwa, służące lepszemu rozwojowi i odbudowie kamiennych murów i kažunów.  Na koniec uczestnicy otrzymują dyplom – certyfikat uczestnictwa. Dla zwiedzających zorganizowany jest pociąg, a dla chętnych wyścig rowerowy po okolicznych szlakach.

Rozszerzyliśmy naszą działalność o wykonanie dodatkowych zleconych nam usług i w swojej ofercie proponujemy:

                                                                           
– wybudowanie kamiennego domku typowego dla krajobrazu Istrii – kažun, z możliwością rozbudowy o antresole, służącej jako dodatkowa sypialnia oraz piwnicy jako chłodna spiżarnia. (oferujemy pomoc w załatwieniu dotacji unijnej w wysokości 50%.)


– wykonanie ogrodzenia, bramy i we wskazanym miejscu przyłączy.


– rozmieszczenie i posadzenie na działce roślinności takiej jak: palmy, persymony zwanej także kaki, hurmą lub hebanowcem, oliwki, laur, krzewy rozmarynu i lawendy, zioła, kwiaty i inne owocowe lub ozdobne.


– w przypadku wynajmu działki, dopilnowanie wymiany turnusu i sprawdzeniu czy nieruchomość jest pozostawiona w stanie nie naruszonym.


– administrowanie i terminowe dokonanie opłat w kunach za nieruchomość, wywóz nieczystości i śmieci.